Finanční gramotnost a proč se to na školách neučí
Moc by mě zajímalo, proč se na škole neučí nic z toho, jak hospodařit s penězi.
Píšeme už na základce testy, kde bychom měli přesně vědět, z čeho se skládá atom nebo jaké nástroje používal Homo Erectus. Ale mít ponětí o tom, jak se nevydat z peněz vždycky, když nějaké dostaneme, to ne. Dovolím si tvrdit, že je to znalost o mnoho užitečnější. Návyky, které se dítě naučí, mu ve formě vzorce chování zůstávají. A protože osnovy škol se mění asi tak stejně rychle jako návyky Homo Erektus, je to na nás, na rodičích.
Základem je dávat dítěti pravidelně kapesné. Peníze na pravidelné bázi pomohou představit si, co a za kolik se dá koupit. Dalším nepostradatelným atributem je peněženka na bezpečné přenášení menšího obnosu a pokladnička na úspory . Pro dítě je podstatné osahat si, že pokud všechno utratí hned v pondělí, když ve středu se chystají se školou na výlet, ve středu už na zmrzlinu mít nebude. Nedat si se spolužáky zmrzlinu může být nepříjemné, ale učí to, že o penězích je dobré přemýšlet, než je vydáme z ruky, protože je podstatné aby nám "zbyly" až do příštího kapesného. A pokud nám zbydou, můžeme část kapesného začít šetřit. To je jeden ze základů finanční gramotnosti.
Další důležité uvědomění je, že peníze je možné vydělat. Proto, pokud dítě udělá něco mimořádného, co překračuje jeho obvyklé povinnosti, vůbec není od věci ho odměnit nějakým příspěvkem. A to obzvlášť, pokud to vymyslí samo a bude to mít příznivý vliv na okolí. To je skvělý návyk, jak o penězích uvažovat. Viděla jsem děti na jógovém festivalu, které prodávaly věnečky z květin za deset korun, synka, který pravidelně nakupoval staré sousedce, nebo chodil uklízet do kanceláře rodičů.
Třetí moment je, že za chyby se platí. Tedy pokud dcera už poněkolikáté ztratí pravítko, ať si je koupí z kapesného. Dokud ho kupuje rodič cestou z práce, není pro děvče nutné se celou věcí zabývat. Řeší se sama. Pravítko mění barvy, hojí se z vyškrabaných symbolů a je pořád jako nové. Ale co když ho ve škole nemá,? Dostane vynadáno, po vyučování musí jít do obchodu a utratit za něj peníze, co má na týden na zmrzlinu. To je jiná! Věřte, že příště už se to nestane.